Adem Esen
BİR İNSAN HANGİ LİMANA ULAŞMAK İSTEDİĞİNİ BİLİYORSA, ONUN İÇİN HER RÜZGAR UYGUNDUR.

SEÇİCİ KONUŞMAMAZLIK (MUTİZM)

Şubat 1st 2012 ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOJİSİ

DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri:

  1. Başka durumlarda konuyor olmasına karşın özgül bir takım toplumsal durumlarda sürekli bir konuşmamazlık gösterme
  2. Bu bozukluk eğitimle ilgili yada mesleki başarıyı yada toplumsal iletişimi bozar.
  3. Bu bozukluğun süresi en az 1 aydır. Ancak okula başlandıktan sonraki 1 ayla sınırlı değildir.
  4. Konuşamama, söz konusu toplumsal durumda konuşulması beklenen dili bilmeme yada o dilde rahat konuşamamaya bağlı değildir.
  5. Bu bozukluk bir iletişim bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz ve sadece bir yaygın gelişimsel bozukluk, şizofreni yada diğer bir Psikotik bozukluğun gidişi sırasında ortaya çıkmamaktadır.gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

OKUMA BOZUKLUĞU

DSM-IV de okuma bozukluğu, bireysel olarak uygulanan standart doğru okuma ya da kavrama testleri ile ölçüldüğü üzere, kişinin kronolojik yaşı, ölçülen zeka düzeyi ve yaşına uygun olarak aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma başarısı beklenenin önemli ölçüde altındadır.

Tanı Ölçütlerindeki bozukluk okul başarısını ya da okuma becerileri gerektiren günlük yaşam etkinliklerini önemli ölçüde bozar.

Duyusal bir [...]

Önceki Yazılar

DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri:

A. Aşağıdakilerden (1) yada (2) nin olması ile belirli, 5 yaşından önce başlayan, çoğu alanda önemli derecede bozuk ve çocuğun gelişimine göre uygunsuz toplumsal ilişki kurma biçiminin olması:

(1)   Aşırı derecede ketlenmiş, hipervijilan yada ileri derecede ambivalan ve çelişkili tepkiler gösterme ile kendini gösteren, çoğu toplumsal etkileşimi gelişimine uygun bir biçimde başlatmada yada tepki [...]

Sonraki Yazılar

Arşivler
 
Şubat 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Oca   Nis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829