Adem Esen
BİR İNSAN HANGİ LİMANA ULAŞMAK İSTEDİĞİNİ BİLİYORSA, ONUN İÇİN HER RÜZGAR UYGUNDUR.

MOTOR BECERİLER BOZUKLUĞU

Şubat 1st 2012 ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOJİSİ

 DSM – IV – TR TANI ÖLÇÜTLERİ

 

GELİŞİMSEL KOORDİNASYON BOZUKLUĞU

 

  1. Motor koordinasyon gerektiren günlük etkinliklerdeki yeterlik, kişinin kronolojik yaşı ve ölçülen zeka düzeyi göz önünde bulundurulduğunda beklenenin önemli ölçüde altındadır.
  2. Bozukluk günlük yaşam etkinliklerini ve okul başarısını önemli ölçüde bozmaktadır.
  3. Bu bozukluk genel bir tıbbi duruma bağlı değildir ve bir yaygın gelişimsel bozukluğun tanı ölçütlerini karşılamamaktadır.
  4. Mental retardasyon varsa bile motor sorunlar genellikle buna eşlik edenler çok daha fazladır. 

 

Bozukluk, motor koordinasyon gerektiren etkinliklerde beklenenden belirgin derecede daha düşük performans ile belirlenir. Çocuğun motor gelişmesinde, örneğin oturma, emekleme ve yürüme dönemlerine ulaşmasında gecikmeler olabilir.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğunun yaygınlığı bilinmemesine karşın, okul çağı çocuklarında yaklaşık %6 olarak tahmin edilmektedir. Bozukluğun varsayılan risk etkenleri erken doğum, hipoksi, perinetal malnütrisyon ve düşük doğum ağırlığıdır. Bu bozukluğun olduğu birçok çocuk konuşma bozukluğuna da sahiptir.

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu tedavisi; algısal motor eğitimi, motor işlev bozukluğu için nörofizyolojik egzersiz tekniklerini ve değiştirilmiş beden eğitimini kapsar

 
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Karşı gelme bozukluğu (KGB)nun temel özellikleri tekrarlayıcı olarak negativist, karşı gelen, söz dinlemez tutumlar ve otorite figürlerine karşı düşmancıl davranışlardır ki bu işlevlerinde bozulmaya neden olur. Davranım bozukluğu (DB) nun temel özellikleri başkalarının haklarına ve yaşına uygun sosyal norm ve kurallara uymamada tekrarlayıcı ve ısrarlı davranışlardır. Tablo 1’de Karşı Gelme Bozukluğu ve Davranım Bozukluğunun DSM-IV [...]

Önceki Yazılar

Yaygın gelişimsel bozukluklar; erken çocuklukta sosyal beceri, dil gelişimi ve davranış alanında uygun gelişmeme veya kaybın olduğu bir grup psikiyatrik bozukluktur. Genel olarak bu bozukluklar gelişimin birçok alanını etkilerler ve süreğen işlev bozukluklarına yol açarlar.

Bu bozuklukların en iyi bilineni otistik bozukluk olup; karşılıklı sosyal etkileşimlerde, iletişimde devam eden bozukluklar ve kısıtlı, stereotipik davranış paterni ile [...]

Sonraki Yazılar

Arşivler
 
Şubat 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Oca   Nis »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829