Adem Esen
BİR İNSAN HANGİ LİMANA ULAŞMAK İSTEDİĞİNİ BİLİYORSA, ONUN İÇİN HER RÜZGAR UYGUNDUR.

EVLAT EDİNİLMİŞ ÇOCUK

Ocak 18th 2012 ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOJİSİ

Evlat edinilmiş çocuğun geleceği üzerinde art arda incelemeler yapan birçok uzman, bu çocukların zihinsel gelişimlerinin normal sürdüğü, ancak evlat edinen anne-babasının, genelde kaygılı mükemmellik isteyen davranışına, kültürel durumuna, aile ortamına bağlı değişimler gösterdiği konusunda görüş birliğindedirler.
Psiko-sosyal ve duygusal gelişimde, pek çok faktör etkilidir. Bunlardan en önemlileri, evlat edinen, anne–babanın tavrı, çocuğu evlat edinilene kadar yaşadığı ortam ve bundan etkileniş biçimidir.
Bunun yanı sıra, evlat edinme isteğinin motifi de büyük önem taşır. Bu, sevme isteği olmalıdır, sevilme değil.
Evlat edinilen çocuklar, genelde problemli çocuklardır. Bunların bir kısmında psikolojik bozukluklarda görülür. Bunlar duygusal dengesizlik, içe kapanma, aşırı hareketlilik, saldırganlık gibi bozukluklardır. Bunların sebebi, çocuğun yetiştiği kurum hayatı, sevgi eksikliği, terk edilmişlik duygusu, evlat edinilme ile gelen ortam değişikliği vb. olabilir.
Evlat edinmede ortaya çıkan bir problem de, bunun çocuğa açıklanmasıdır. Çocuğun evlat edinildiği bir ömür boyu saklanamaz. Açıklama, ergenlik öncesi yapılırsa ve çocuk edinildiği ailede güven bulursa, ortaya çıkan sorunlar çok daha hafiftir.
Birçok uzman, çocuğun durumundan 3-4 yaşlarında, haberdar olmasını gerektiğine inanır. Çocuğa “evlat edinme” sözcüğü kullanarak açıklama yapılırken, seçildiği belirtilmelidir. 3-6 yaş arasında açıklama yapıldığı taktirde, özdeşim sorunları baş gösterebilir. Çocuğun gerçek ebeveynini düşünmesi, kaygıya sebep olabilir. Evlat edinen ebeveyn tarafından bırakılma korkusu ortaya çıkabilir. Bu kaygılar zamanla artabilir.
Bazı uzmanlar, hemen erinlik öncesinde edinildiklerini öğrenen çocukların uygunsuz duygulanımlar gösterdiklerini, kendilerini evlat edinen aileye karşı saldırgan olduklarını ve daha sonra onları terk ettikleri gözlenmiştir.
Gerçek ebeveyniyle ilgili açıklamalar, evlat edinenlerin bilgisiyle sınırlanır. Bu açıklamalar, çocuğun gözünde gerçek ebeveynini, ne çok iyi ne de çok kötü görmesine sebep olmalıdır. Gerçek anne-baba hakkında bilgi edinme ihtiyacı, evlat edinenlerle pozitif özdeşleşme eksikliğinden doğabilir. Bazı uzmanlara göre, çocuğun gerçek anne-babası tarafından terk edilme korkuları ortaya çıkarabilir.
Çocuk büyüdükçe anne-babasının nasıl birer kişi oldukları gerçeği ile daha yakından yüz yüze getirilmelidir. Çünkü, evlat edinen ebeveynde bulamadığı bazı özellikleri asıl anne-babasına atfedebilir, onları gözünde büyütüp, her kırıklığında onların hayallerine sığınabilir. Bunun sonunda evlat edinen ebeveyninden de uzaklaşabilir.
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

Çocuk yetiştirme biçim ve yöntemleri bireyin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Değişen yaşam koşulları, kuşaklar arasındaki fark, bir önceki kuşaktan öğrenilen bilgiler, yaşanan kültür ve sosyo-ekonomik düzey anne-babanın çocuk yetiştirme biçim ve yöntemlerini etkileyen faktörlerden birkaçıdır. Tüm bunlar anne-babanın çocukların gelişimleri için uygun ortamları hazırlamasında etki eder. Tüm bu etkilere rağmen, ilk bebeklik döneminden başlayarak, [...]

Önceki Yazılar

Yaşamımızın ilk yıllarındaki ilişkilerimizin; benlik kavramımız ve bütün hayatımız boyunca yapacağımız seçimler üzerinde çok önemli etkileri vardır. Kardeşlerin birbirlerine söylediklerinin, birbirlerine karşı tavırlarının ve ebeveynler tarafından her kardeşe yüklenen rollerin birey üzerinde zararlı ya da yararlı etkileri olabilir. Siz çocuklarınıza önemli ve faklı birer kişi olarak davranırsanız, onlarda o oranda sizinle ve birbirleriyle uyum içinde [...]

Sonraki Yazılar

Arşivler
 
Ocak 2012
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Ara   Şub »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031